To je ale pěkně vypečený problém!
Něco k počtení

Vypečený problém

   Porik měl problém jako hrom. Nebo spíš – vzato doslova – jako hora. Nechápal, jak se do téhle kaše dostal, protože se ve svém životě dosud veškerým potížím vyhýbal. Vždycky mu stačilo jen poslouchat.
   „Dej se k sulamům, Buclíčku,“ říkávala mu matka. „Je mír, nebudeš muset do boje, dobře se najíš, napiješ, žold dostaneš a za to všechno budeš jen stát u brány a sledovat ostatní, jak se dřou. Na, vezmi si ještě koláč, ať seš silák.“
   V nejintenzivnější pubertě by na matku asi nedal, ale to už poslouchal mistra v sulamské škole a následně pár let velitele posádky v Arnatusu. Ovšem dělal to tak svědomitě a pilně, že ho za odměnu přeložili do Konguru.

   A tady to začalo. Jídlo bylo obstojné, porce slušné, jenže místo klidné služby je hned druhý týden velitel vyhnal na tu hnusnou horu nad městem. Porik se snažil, ale jeho tělo nebylo zvyklé na hory. Vlastně nebylo zvyklé ani na běh.
   „Jestli máš problém vyběhnout na Pařez,“ řval pak na něj velitel před nastoupenou posádkou, „budeš mít problém taky v boji! A když budeš mít problém v boji, budu mít problém i já! A ty pak budeš mít zatracenej problém se mnou! Rozumíš tomu, Bečko?“ přiřkl mu novou přezdívku a plácl ho do břicha. Potom mu velitel nařídil dietu a obden výběh na Pařez.

   Jenže kromě toho Porik také střežil Východní bránu a procházel kolem onoho stánku. Už z dálky by ho našel jen podle vůně. Té nádherné vůně, která přebila i kobylince a nemyté žebráky. Vůně opékaných klobás.
   Vyzývavě se na něj smály prasklinkami ve střívkách a mrkaly očkama z mastnoty.
   „Sněz nás. Sněz nás!“ slyšel ve svůdném syčení sádla škvířícího se na rozžhavených uhlících.
   Promnul si vousy na bradě. Měl asi opravdu problém.
   „Tak co, dáš si i dneska?“ zeptal se stánkař.
   Ne, už jsem obědval! chtěl zakřičet. Měl by přece poslechnout velitele. Měl, ale…
   „Dám. Všechny.“


Tahle hříčka vznikla jako literární cvičení pro skvělý workshop pražské městské knihovny Seď doma a piš. Poznáte, jaká povahová vlastnost trápila Porika? A jak byl zhruba starý? Podělte se o tipy v komentářích.

Zdroj obrázku: Adobe Stock

Home » Něco k počtení » Vypečený problém

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..